فیلتر هوا چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

فیلتر هوا قطعه‌ای است که در قسمت ورودی موتور اتومبیل جای دارد و برای تصفیه هوای ورودی به موتور خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول انواع مختلفی دارد و توسط برندهای مختلفی به تولید می‌رسد. فیلتر هوا باید به طور مرتب تعویض شود،َ در غیر این صورت عملکرد موتور خودرو را دچار مشکل کرده و خسارت‌های سنگینی به بار می‌آورد. در این مقاله ضمن معرفی فیلتر هوا پرشیا قصد داریم به بررسی زمان تعویض این محصول و ویژگی‌های آن بپردازیم در صورت تمایل در ادامه با ما همراه شوید.

فیلتر هوا چیست؟

فیلتر هوا پرشیا همانطور که از اسمش پیداست وسیله‌ای برای فیلتر سازی و تصفیه کردن هوای ورودی به اتومبیل است. این وسیله در مسیر هوایی که به سیستم سوخت رسانی اتومبیل وارد می‌شود قرار می‌گیرد و مانند یک صافی آلاینده‌ها و ذرات معلق را به خود جذب می‌کند و از ورود آنها به موتور پیشگیری به عمل می‌آورد.

با نبود فیلترها ناخالصی‌ها و ذرات معلق موجود در هوا وارد موتور اتومبیل می‌شوند و در نتیجه آن فرسایش و سایش اتفاق می‌افتد و در نهایت موتور اتومبیل دچار مشکل می‌شود. اما وجود فیلتر هوا  برای از بین بردن این آلودگی‌ها و بهبود فرایند فیلتراسیون بسیار حیاتی است و نقش مهمی را در افزایش عمر و دوام موتور و بهبود عملکرد اتومبیل ایفا می‌کند.

فیلتر هوا پرشیا انواع مختلفی دارد و هر نوع آن با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد. اگرچه قیمت این وسیله بسیار ناچیز است اما در تمیز نگه داشتن موتور خودرو نقش بسزایی دارد. همانطور که می‌دانید اتومبیل‌ها برای انجام فرایند احتراق نیاز زیادی به اکسیژن دارند. فیلتر هوای ایسوزو 6 و 8 تن NPR هوای مورد نیاز موتور را به صورت کاملاً تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار، ذرات معلق و… در اختیار موتور قرار داده و به این ترتیب عمر و کارایی  اتومبیل را افزایش می‌دهد.

چه زمانی باید برای تعویض فیلتر هوای ماشین اقدام کنیم؟

یک فیلتر هوای سالم هوایی تمیز و عاری از آلودگی را در اختیار موتور خودروی شما قرار می‌دهد. در صورت نبود فیلتر، این آلاینده‌ها وارد موتور می‌شوند و به آن آسیب می‌رسانند. یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی ورود آلاینده‌ها به موتور خودرو کاهش شتاب آن است. علاوه بر آن مصرف بیش از حد سوخت خودرو از دیگر عوارضی است که نبود فیلتر هوا یا خراب شدن آن برای اتومبیل در پی دارد.

برای اینکه اتومبیل شما همواره مانند روزهای اول کار کند و عمر موتور آن افزایش یابد باید به طور مرتب فیلتر هوای آن را تعویض کنید. شما باید سالی یک مرتبه فیلتر هوای اتومبیل را چک کنید و از وضعیت آن آگاه شوید. فیلتر تازه و سالم رنگ سفید یا شیری دارد اما در صورتی که گرد و غبار و آلودگی زیادی به خود جذب کند تیره و سیاه می‌شود. بنابراین با بررسی این موضوع می‌توانید متوجه بشوید که آیا خودروی شما نیاز به تعویض فیلتر دارد یا خیر.

افراد متخصص در این زمینه معمولاً معتقدند که فیلتر هوای رنو L90 (لوگان) باید بعد از هر ۷۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ هزار کیلومتر تعویض شود. البته استثنائاتی در این زمینه وجود دارد. به طور مثال اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید که هوا به شدت کثیف بوده و میزان آلاینده‌ها در هوا زیاد است باید فیلتر اتومبیل خود را به طور مرتب تعویض کنید. چرا که در این شرایط فیلترها زودتر از آنچه که باید نیاز به تعویض پیدا می‌کنند و کثیف می‌شوند.

نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر خودرو

فیلتر هوا در صورتی که کثیف یا فرسوده شود عملکرد موتور را ضعیف می‌کند. برای اینکه زمان تعویض فیلتر اتومبیل را بفهمید و زودتر برای تعویض آن اقدام کنید باید به یک سری نکات توجه داشته باشید. به طور کلی و بر اساس یک قانون، هر فیلتر مدت زمان مشخصی کارایی دارد. به طور مثال فیلتر هوا پرشیا می‌تواند ۶۰۰۰ هزار تا ۸۰۰۰ کیلومتر را در شرایط عادی ساپورت کند.

در صورتی که در شهرهای آلوده‌ای مانند تهران ساکن هستید و یا به طور منظم ترافیک‌های سنگین را در رانندگی تجربه می‌کنید زودتر از موعد باید برای تعویض فیلتر اقدام کنید. برخی از علائم و نشانه‌هایی که می‌توانند زمان تعویض فیلتر را به شما نشان بدهند به شرح زیر است.

  • فیلتر هوا از نظر ظاهری کثیف باشد: سعی کنید به طور مرتب فیلتر هوا را بازرسی و نسبت به تمیزی آن اطمینان حاصل کنید. اگر فیلتر هوا خیلی کثیف باشد و حجم زیادی گرد و غبار به خود بگیرد باید آن را تعویض کنید.
  • ماشین قدرت کافی ندارد: تمیز بودن فیلتر هوا پرشیا باعث می‌شود که شتاب و سرعت خودرو افزایش پیدا کند و برعکس، کثیف بودن فیلتر شتاب و سرعت اتومبیل را پایین می‌آورد. بنابراین اگر با فشردن پدال گاز هیچ تغییری در سرعت احساس نکردید باید برای تعویض فیلتر اقدام کنید.
  • ماشین صداهای عجیب و غریب می‌دهد: وجود فیلتر هوای سالم مانع از ایجاد سر و صدا در موتور می‌شود. اگر زمانی که استارت را می‌چرخانید ماشین بیش از اندازه لرزش پیدا می‌کند یا صداهای عجیب و غریب از آن به گوش می‌رسد باید برای خرید فیلتر هوا و تعویض آن اقدام کنید.
  • خروج دود کثیف از اگزوز: اگزوز خودرو در شرایط عادی باید دودی بی‌رنگ از خود خارج کند. دودی که در شرایط عادی چندان دیده نمی‌شود. در صورتی که دود خارج شده از اگزوز تیره و سیاه رنگ باشد می‌تواند نشان از کثیف بودن فیلتر هوا پرشیا و رسیدن زمان تعویض آن باشد.
  • روشن شدن چراغ چک موتور: چراغ چک موتور اتومبیل به دلایل مختلفی روشن می‌شود که یکی از دلایل آن می‌تواند به کثیف بودن فیلتر و رسیدن زمان تعویض آن مربوط باشد.

جمع بندی

در این مقاله راجع به فیلتر هوا پرشیا و زمان تعویض آن صحبت کردیم. فیلتر قطعه‌ای کاربردی است که نقش تصفیه هوا و ورود هوای تمیز به موتور اتومبیل را بر عهده دارد و بدون وجود آن مشکلات متعددی برای اتومبیل ایجاد می‌شود. فیلتر هوای خودرو باید به طور مرتب تعویض شود چراکه عدم توجه به این موضوع باعث خرابی موتور و بروز خسارت‌های سنگین می‌شود. در این مقاله راجع به نشانه‌های تعویض فیلتر اتومبیل صحبت کردیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دادیم. بنابراین با بررسی این موارد می‌توانید متوجه شوید که فیلتر اتومبیل شما سالم است و یا نیاز به تعویض دارد.

admin
ارسال دیدگاه