علائم خرابی فیلتر روغن

فیلتر روغن یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو است که هم‌زمان با فعالیت موتور، کارکرده و در عملکرد خودرو تأثیر به سزایی دارد؛ به همین سبب این فیلتر نیز همچون دیگر قطعات در گذر زمان دچار مشکلاتی شده و دیگر کارکرد اولیه را نخواهد داشت؛ بنابراین می‌بایست به هنگام بروز این مشکلات نسبت به تعویض به‌موقع فیلتر اقدام کنید.

به‌طور‌کلی، دلایل مختلفی همچون تهیة روغن نامتناسب با نوع خودرو، فیلتر روغن بی‌کیفیت و استفاده نادرست از ماشین و واردکردن فشار بیش از حد به آن، می‌تواند منجر به گرفتگی فیلترروغن و درنتیجه، نشت آن در قطعات و ورود آلودگی به موتور خودرو شود؛ به همین جهت چکاپ دوره‌ای خودرو و آشنایی با علائم خرابی برخی قطعات مهم همچون فیلتر روغن می‌تواند یکی از مؤثرترین راه‌ها جهت کاهش احتمال متضرر شدن شما و پرداخت هزینه‌های گزاف تعمیر خودرو شود.

وظیفه فیلتر روغن خودرو

فیلتر روغن با تصفیه روغن‌موتور، مانع ورود ذرات ناخالصی درون روغن نظیر براده‌های فلزی، به موتور خودرو می‌شود؛ بنابراین، نقش بسیار مهمی در سلامت فنی و کیفیت عملکرد سیلندرها، پیستون‌ها، موتور و درنتیجه، خودرو دارد؛ به همین جهت همواره بر تعویض زودهنگام فیلتر روغن و رفع مشکلات مربوط به آن تأکید داریم تا از متحمل شدن خسارت‌های بسیار بیشتر جلوگیری شود.

علاوه بر تعویض به‌موقع، لازم است مرجعی مناسب برای خرید این محصول پیدا کنید تا از بابت کیفیت محصولی که می‌خرید اطمینان کامل داشته باشید. این مورد نیز اهمیتی زیاد دارد؛ چراکه امروزه محصولات تقلبی بسیاری توسط فروشگاه‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند و استفاده از آن‌ها می‌تواند مشکلات جدی بر موتور خودرو وارد کند. ما در شرکت فیلتر البرز، فیلترهایی با بهترین کیفیت و در عین حال مناسب قیمت در اختیار شما کاربران قرار می‌دهیم.

مهم‌ترین علائم خرابی فیلتر روغن

بسیاری از رانندگان که از تأثیر فیلتر روغن بر کارایی موتور و سلامت فنی خودرو آگاه هستند، در تعویض‌های دوره‌ای روغن‌موتور، فیلتر آن را نیز تعویض می‌کنند؛ اما با رعایت تمامی الزامات نیز احتمال خرابی فیلتر روغن وجود دارد که با بروز برخی نشانه‌ها در خودرو می‌توان به آن پی برد؛ بنابراین لازم است با این علائم آشنا شوید تا به هنگام مواجهه با آن‌ها سریعاً فیلتر روغن را تعویض و از بروز مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری کنید؛ به همین جهت در ادامه رایج‌ترین علائم خرابی این محصول را بررسی کرده‌ایم.

افزایش دما در موتور

می‌توان گفت اولین نشانه خرابی و فرسودگی فیلتر روغن، با افزایش دما در موتور خودرو نمایان می‌شود؛ به‌گونه‌ای که گرفتگی و مسدودشدن فیلتر، مانع گردش روغن در سیستم و بسیاری از قطعات وابسته به آن شده و درنتیجه با افزایش ساییدگی و اصطکاک در قطعات، منجر به تخریب آن‌ها و موتور خودرو می‌شود.

همان‌طور که اشاره شد، بالابودن میزان اصطکاک در قطعات خودرو و عدم وجود روغن جهت روانکاری و خنک‌کردن، افزایش گرما در موتور را به دنبال دارد که عدم توجه به این نشانه می‌تواند منجر به انفجار خودرو نیز شود؛ بنابراین، بررسی‌کردن مداوم دما و چراغ چک موتور می‌تواند شما را نسبت به بروز این دست علائم آگاه کند.

پایین آمدن عملکرد و بازدهی  موتور

بروز مشکلات در برخی قطعات خودرو می‌تواند بر بازدهی و عملکرد خودرو تأثیر مستقیم گذارد؛ بنابراین اگر متوجه کاهش بازدهی خودرو شدید، به یکی از مواردی که باید شک کنید، سلامت فیلتر روغن است؛ چرا که به سبب گرفتگی فیلتر توسط ذرات ناخالص آلودگی، روغن کافی به قطعات نرسیده و شاهد اختلالاتی در قدرت و شتاب‌گیری خودرو خواهید بود.

خروج دود تیره و کثیف از اگزوز خودرو

همان‌طور که می‌دانید اگر خودرو سالم باشد، دودة که از اگزوز آن به‌قدری شفاف است که قادر به دیدن آن نیستید؛ به همین جهت اگر متوجه خروج دود سیاه و کثیف از اگزوز خودروی خود شدید، به‌احتمال زیاد با مشکل روغن‌سوزی مواجه هستید؛ این مشکل عموماً به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که مسدود‌شدن و خرابی فیلتر روغن یکی از آن موارد است؛ چرا که در صورت خرابی فیلتر، روغن در محفظة احتراق می‌سوزد و دود تیره از اگزوز خارج می‌شود.

افت فشار روغن‌موتور

یکی از بهترین قابلیت‌های خودروهای جدید که سبب برتری‌یافتن آن‌ها نسبت به دیگر خودروها شده است، وجود فشارسنج روغن و امکان نظارت بر آن است؛ بنابراین توصیه می‌شود به هنگام بالارفتن آمپر فشار روغن، سریعاً فیلتر روغن را بررسی کنید تا در صورت مشاهدة مشکلاتی نظیر گرفتگی یا نشت در آن، نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید تا از افزایش دما در موتور و تخریب دیگر قطعات جلوگیری کنید.

شنیدن نویز یا صدای برخورد فلزات

احتمالاً برخی اوقات به هنگام رانندگی متوجه صدایی شبیه برهم‌خوردن قطعات فلزی از درون خودرو شده باشید که نشان از عدم رسیدن روغن به قطعات ماشین و اصطکاک شدید میان آن‌ها دارد؛ ازآنجایی‌که این سایش قطعات می‌تواند تا خردشدن آن‌ها ادامه یابد، توصیه می‌شود در همان ابتدا که متوجه این صدا ‌شدید، وضعیت فیلتر روغن را بررسی کنید تا خسارت و هزینه‌های بیشتری را متحمل نشوید.

عواقب عدم تعویض به‌موقع فیلتر روغن

بسیاری از کارشناسان و متخصصین فنی خودرو، بر این باورند که پس از تعویض دوره‌ای روغن، بهتر است فیلتر آن نیز تعویض شود؛ اما اگر فیلتر روغن از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، تقریباً می‌توان پس از هر پنج هزار کیلومتر یا حدوداً سه ماه (در صورت نرمال بودن شرایط و استفاده از خودرو)، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

باتوجه‌به تأثیری که فیلتر روغن در سلامت فنی قطعات خودرو دارد، توصیه می‌شود از تعویض به‌موقع آن هرگز غافل نشوید تا با بروز مشکلاتی همچون افزایش فشار وارده بر پمپ روغن و تخریب قطعات اصلی خودرو نظیر موتور، مواجه نشوید.

جمع‌بندی

همان‌طور که مطرح شد، صحت عملکرد فیلتر تأثیر مستقیمی بر بازدهی موتور و درنتیجه خودرو دارد؛ بنابراین، باید بررسی دوره‌ای سلامت فنی قطعات وابسته به موتور خودرو نظیر فیلتر روغن را در اولویت قرار دهید؛ به همین جهت در این مطلب سعی کردیم با ارائه برخی از رایج‌ترین علائم خرابی روغن فیلتر، شما را نسبت به بروز مشکلات کوچک که در گذر زمان قادر به آسیب رساندن جدی به قطعات اصلی خودرو و واردکردن خسارت‌های سنگین هستند، آگاه کنیم.

درواقع می‌توان گفت تهیة این محصول باکیفیت، تا حد زیادی تضمین‌کنندة سلامت فنی خودروی شما است، بنابراین توصیه می‌شود به هنگام تعویض آن، به معتبرترین تولیدکنندگان مراجعه کنید تا مجبور به تعویض زودهنگام فیلتر روغن نشوید. ما در مجموعة فیلتر البرز در تمامی دورة فعالیت خود همواره در تلاش بوده‌ایم با ارائه بهترین فیلترها، دغدغة خرابی و فرسودگی زودهنگام فیلتر را از کاربران دور کرده و در جلب رضایت و اعتماد شما موفق عمل کنیم؛ به‌گونه‌ای که با تولید فیلترهای متنوع نظیر، فیلتر روغن ماکسیما، فیلتر روغن پراید و فیلتر روغن آکسور، نیاز تمام کاربران را در تولیدات در نظر گرفته تا با اطمینان خاطر از کیفیت و عملکرد آن‌ها، فیلرت مدنظر خود را پیدا و تهیه کنید.

 

 

admin
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه