علائم خرابی فیلتر هوا

باتوجه‌به نوسانات قیمت خودرو و افزایش روزافزون آن، بسیاری از افراد در حفظ و نگهداری مناسب از آن، کمی حساس‌تر شده‌اند؛ به همین دلیل، نسبت به چکاپ مداوم سلامت فنی خودرو، دیدی جدی‌تر داشته و با بررسی صحت عملکرد برخی قطعات، از سلامت خودرو اطمینان حاصل می‌کنند؛ چرا که با تعمیر یا تعویض به‌موقع برخی قطعات ماشین، می‌توان احتمال بروز برخی مشکلات بزرگ‌تر و پرهزینه را تا حد زیادی کاهش داد.

یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو، فیلتر هوا است که به سبب جلوگیری از ورود ذرات ناخالصی و گردوغبار به درون موتور، تأثیر مستقیمی بر سلامت فنی خودرو دارد. به همین جهت لازم است از برخی علائم خرابی آن نیز مطلع باشید تا به هنگام مواجهه با هر یک از آن‌ها سریعاً اقدام به تعویض فیلتر کرده و از متحمل شدن خسارت‌های بزرگ جلوگیری کنید؛ به همین منظور ما در مجموعة فیلتر البرز سعی کرده‌ایم با ارائه مطلبی مناسب، شما را نسبت به این علائم آگاه کنیم.

وظیفه فیلتر هوا در خودرو

پیش از آنکه به بررسی علائم خرابی فیلتر هوا بپردازیم، لازم است با وظیفة فیلتر هوا در خودرو آشنا شوید تا از میزان تأثیر آن بر سلامت خودرو بهتر آگاه شوید. حساس‌بودن قطعات داخلی سیستم خودرو، علی‌الخصوص موتور، شما را وادار به بررسی جدی‌تری نسبت به صحت عملکرد و سلامت خود می‌کنند؛ به همین جهت چک‌کردن صحت عملکرد فیلتر هوا نیز دقت و اهمیت ویژه‌ای را می‌طلبد؛ چرا که در صورت گرفتگی یا خرابی این محصول، ذرات آلوده یا حشرات وارد موتور شده و منجر به آسیب‌دیدن آن خواهند شد.

فیلتر هوا با جذب ناخالصی‌ها و هدایت اکسیژن خالص به محفظة موتور، به تمیز ماندن و عدم فرسایش قطعاتی دیگر نظیر سیلندر و پیستون کمک کرده و سلامت خودروی شما را تا سالیان طولانی تضمین می‌کند؛ اما لازم به ذکر است این فیلترها همچون دیگر قطعات، تاریخ انقضا داشته و در گذر زمان به دلیل جذب گردوغبار، مسدود می‌شوند؛ به همین جهت با سررسیدن این تاریخ، برخی علائم در عملکرد خودرو نمایان می‌شود که نشان از خرابی فیلتر هوا دارد و باید نسبت به آن‌ها شناخت کافی داشته باشید.

نشانه‌های گرفتگی در فیلتر هوا

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، فرسودگی فیلتر هوا بر نحوة عملکرد موتور خودرو تأثیرگذار بوده و با بروز برخی نشانه‌ها نسبت به وجود مشکلی جدی در سیستم خودرو هشدار می‌دهد؛ به همین جهت برای آشنایی بیشتر شما، در ادامه به بررسی تعدادی از مهم‌ترین علائم فرسودگی و مسدودشدن این محصول پرداخته‌ایم.

صداهای غیرعادی موتور

ممکن است گاهی اوقات صدایی شبیه ترکیدن یا انفجاری کوچک را از سیستم درونی خودرو یا موتور بشنوید که نشان از عدم رسیدن هوای کافی به محفظة احتراق دارد؛ چرا که با مسدود‌شدن فیلتر هوا، دیگر اکسیژن کافی به موتور نرسیده و صداهایی نزدیک به صدای انفجار تولید می‌کند.

گاهی هم ممکن است این مشکل با تولید صدایی شبیه سوت خفیف ابراز وجود کند؛ زیرا با تجمع ذرات آلوده در سطوح فیلتر، محدودیتی جدی در عبور هوا از فیلتر و هدایت آن به سمت موتور ایجاد می‌شود.

کثیفی و تیره‌شدن سطوح فیلتر هوا

فیلتر هوای سالم غالباً سفیدرنگ است که در گذر زمان، با انباشت و جذب ذرات ناخالصی و آلوده، شروع به تیره‌شدن می‌کند؛ بنابراین از طریق بررسی رنگ فیلتر نیز می‌توانید تا حدی از وضعیت سلامت آن مطلع شوید تا در صورت بالابودن میزان آلودگی، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. مکانیکان به این مورد تاکید بسیاری دارند، چراکه استفاده از فیلتر کثیف، مشکلات زیادی برای موتور خودرو به‌وجود می‌آورد.

روشن‌شدن چراغ چک موتور خودرو

همان‌طور که متوجه شدید، مسدودشدن فیلتر باعث محدودیت در ورود هوای کافی به درون موتور و افزایش مصرف سوخت می‌شود که در پی آن رسوب بیش از حد کربن در سیستم درونی خودرو، منجر به روشن‌شدن چراغ چک موتور می‌شود.

بنابراین، توصیه می‌شود به هنگام روشن‌شدن چراغ چک موتور، به یک متخصص مکانیک مراجعه کنید تا با ابزار لازم به اسکن و بررسی مشکل بپردازد؛ زیرا چراغ چک موتور تنها برای گرفتگی فیلتر هوا نبوده و ممکن است منشأ دیگری داشته باشد.

کاهش قدرت خودرو

لازمة عملکرد درست موتور، مطلوب‌بودن فرایند احتراق است که با ورود هوای خالص به درون محفظه، امکان‌پذیر است؛ به همین سبب یکی از مهم‌ترین علائم کثیفی و فرسودگی فیلتر هوا، کاهش قدرت و شتاب‌گیری خودرو است؛ بنابراین هرزمان که احساس کردید عملکرد خودرو ضعیف شده است، به اولین موردی که باید شک کنید سلامت فیلتر هوا است.

 افزایش مصرف سوخت

هنگامی که هوای کافی به موتور نمی‌رسد، سیستم خودرو با افزایش مصرف سوخت سعی در جبران این کسری دارد تا بتواند فرایند احتراق را کامل کند؛ بنابراین به هنگام بروز این مسئله می‌بایست فیلتر هوا را بررسی کنید.

سوخت نادرست موتور

همان‌طور که اشاره شد، عدم رسیدن هوای کافی به درون محفظة موتور، سبب سوختن ناقص بنزین می‌شود که در صورت مشاهدة تجمع دوده بر روی شمع‌ها می‌توان به این مشکل پی برد. پس در صورتی که این مورد را مشاهده کنید، سریعا، یک فیلتر هوای با کیفیت تهیه کرده و اقدام به تعویض آن نمایید تا مشکلات بیشتری ایجاد نشود.

خروج دود تیره از اگزوز

پس از ناقص پیش رفتن فرایند احتراق سوخت، دودی تیره از اگزوز خودرو خارج می‌شود که در برخی موارد حتی ممکن است منجر به خروج شعلة آتش از اگزوز شود؛ بنابراین لازم است پیش از واردشدن خسارت‌های بزرگ‌تر به خودرو، سریعاً نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.

عواقب عدم تعویض به‌موقع فیلتر هوا

همان‌طور که اشاره شد، عدم عملکرد درست فیلتر هوا می‌تواند منجر به ورود ذرات ناخالص نظیر حشرات، گردوغبار و بسیاری از آلاینده‌های موجود در هوا به محفظة موتور شود؛ بنابراین با جلوگیری از ورود این ذرات و ایجاد جریان مناسب اکسیژن درون سیستم خودرو، مانع بروز بسیاری از آسیب‌های جدی به قطعات اصلی همچون سیلندرها، پیستون‌ها و سوپاپ‌ها می‌شود.

درواقع فیلتر هوای سالم در مصرف بهینة سوخت و روغن‌موتور، تأثیر به سزایی داشته و تا حد زیادی از سلامت موتور خودرو محافظت می‌کند؛ به همین جهت لازم است تعویض به‌موقع این محصول را به تعویق نیندازید تا متحمل ضررهای بزرگ‌تر نشوید.

جمع‌بندی

همان‌طور که تاکنون تأکید کردیم، تعویض به‌موقع فیلتر هوا نقشی اساسی در کیفیت عملکرد و بازدهی خودروی شما دارد؛ به همین جهت می‌بایست در دوره‌های زمانی منظم نسبت به چکاپ وضعیت آن اقدام کنید و به هنگام بروز برخی مشکلات ناشی از فرسودگی فیلتر، سریعاً فیلتر جدید را جایگزین آن کنید؛ درواقع با پرداخت هزینة کمتر جهت تهیه‌ فیلتر هوای باکیفیت، می‌توانید مانع بروز برخی مشکلات جدی‌تر درون سیستم خودرو و هزینه‌های بیشتر شوید.

ما در مجموعة فیلتر البرز به‌منظور پیشبرد این امر، تلاش کرده‌ایم با ارائه مطالبی مفید و محصولاتی باکیفیت نظیر فیلترهوای بیرونی کاترپیلار و فیلتر هوای بیرونی کشنده امپاور، شما را در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین فیلترهوا یاری کنیم و در جلب رضایت شما موفق باشیم.

admin
ارسال دیدگاه