هر آنچه باید در مورد فیلتر هوای خودرو سنگین بدانید

فیلتر هوای خودرو سنگین مانند دیگر فیلترها وظیفه دارد که ذرات و مواد زائد هوا را قبل از اینکه وارد سیستم شود، تسویه و در نهایت هوایی تمیز و سالم را وارد کابین کند. این فیلتر وظیفه دارد به طور مستقیم از موتور خودرو محافظت کند. به همین دلیل باید به طور مرتب بررسی و در صورت نیاز مورد تعویض قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی فیلتر خودروی سنگین بپردازیم و از ویژگی‌ها و مزایای استفاده از این محصول بیشتر صحبت کنیم. اگر صاحب خودرو سنگین هستید، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

فیلتر هوا خودرو سنگین چیست؟

فیلتر هوای خودرو سنگین در برابر آلودگی‌ها و آلاینده‌های موجود در هوا خودرو و سرنشینان آن را حفظ می‌کند. از آنجا که گرد و غبار و آلودگی‌های موجود در هوا برای انسان خطرناک است، این فیلتر با تصفیه آلاینده‌ها هوای تمیز را وارد کابین می‌کند و از مشکلات تنفسی و بیماری‌های ریوی جلوگیری به عمل می‌آورد.

علاوه بر آن این آلاینده‌ها برای خودرو نیز به مرور زمان دردسرهای متعددی را فراهم می‌کنند و باعث فرسودگی و کاهش عمر اتومبیل می‌شوند؛ بنابراین فیلتر هوای با محافظت از موتور خودرو در برابر آلاینده‌ها، به عمر بیشتر و کارایی بهتر خودرو کمک می‌کند.

فیلتر هوای خودروی سنگین طی استفاده‌های مداوم با جذب آلاینده‌ها فرسوده و کارایی خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین باید به طور مرتب تعویض شود. این محصول انواع مختلفی دارد و با توجه به شکل کارکرد موتور خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد فیلتر هوای خودرو چیست؟

استفاده از فیلتر هوای خودرو اهمیت فوق العاده‌ای دارد و این موضوع به مزایای مهم این محصول مربوط می‌شود. این محصولات به علت داشتن انواع مختلف، مزایای گوناگونی نیز دارند که از مزایای کاربرد فیلتر هوای خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سلامتی

همان طور که بیش‌تر نیز اشاره کردیم فیلتر هوای خودروی سنگین وظیفه دارد از ورود مواد سمی و آلاینده‌ها به درون کابین خودرو جلوگیری کند. به این ترتیب هوای تصفیه شده و تمیز را در کابین به جریان در می‌آورد. به این ترتیب راننده و سرنشینان از ابتلا به بیماری‌های ریوی و مشکلات تنفسی در اثر استشمام هوای آلوده مصون خواهند بود.

کاهش فشار موتور

فیلتر کابین خودروی سنگین از ایجاد سر و صدا در هنگام کار کردن ماشین جلوگیری می‌کند و مانع از ایجاد فشار روی موتور خودرو به هنگام کار کردن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌شود. اگر فیلتر کابین نباشد و یا نیاز به تعویض داشته باشد، زمانی که از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استفاده می‌کنید موتور بسیار تحت فشار قرار می‌گیرد و عمر آن کاهش می‌یابد.

افزایش دید و ایجاد امنیت

در فصل‌های سرد سال به دلیل وجود مه و بارش برف و باران شاهد بخار گرفتن شیشه‌ها و آینه‌های اتومبیل هستیم که این موضوع می‌تواند در دید راننده اختلال ایجاد کند و مشکلات متعددی به بار بیاورد. اما جالب است بدانید که فیلتر هوای خودرو سنگین با برقرارسازی جریان هوا درون کابین، مانع از بخار گرفتن آینه‌ها و شیشه‌های اتومبیل می‌شود و در نتیجه ایمنی را افزایش می‌دهد.

کارایی بهتر و عمر بیشتر موتور

نبود فیلتر هوای خودرو سنگین یا کثیف بودن فیلتر باعث می‌شود، کولر یا بخاری خودرو برای گرم کردن یا سرد کردن کابین به شدت تحت فشار قرار بگیرند. در پی آن موتور خودرو را نیز تحت فشار قرار می‌گیرد و راندمان سوخت اتومبیل نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. تمامی این مشکلات با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو قابل حل است و در نتیجه آن، موتور اتومبیل عمر بیشتری داشته و کارایی بهتری از خود نشان می‌دهد.

انواع فیلتر هوای خودرو سنگین

فیلتر هوا خودرو سنگین انواع مختلفی دارد و هر نوع آن از نظر نوع جنس در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید محصولی متناسب با نیاز خودروی خود را تهیه کنید، بهتر است موارد زیر را بررسی کرده و در نتیجه بهترین محصول را خریداری نمایید.

فیلترهای روغنی

برخی از فیلترهای هوا تنها وظیفه دارند هوا را از محفظه روغنی اتومبیل عبور دهند. به این نوع فیلترها فیلترهای روغنی می‌گویند که کاربرد بسیاری داشته و متقاضیان خاص خود را دارند.

فیلترهای اسفنجی

یک سری از فیلترهای روغنی ساختاری اسفنجی دارند و حین ساخت با پلیمرها ترکیب می‌شوند که به آن‌ها فیلترهای اسفنجی می‌گویند. این محصولات قیمتی مقرون به صرفه داشته و از این رو مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته‌اند.

فیلترهای پنبه‌ای

فیلترهای پنبه‌ای یکی از پیشرفته‌ترین فیلترها هستند که در ساختار آن‌ها از چندین لایه پارچه‌ای استفاده می‌کنند. این محصولات با وجود اینکه به تازگی وارد بازار شده‌اند، اما در مدت کم توانسته‌اند نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب نمایند.

زمان تعویض فیلتر هوای خودرو سنگین

فیلتر هوای خودرو سنگین در صورت آلوده شدن و فرسودگی مشکلاتی را برای خودرو به همراه می‌آورد. برخی از مشکلاتی که نشانگر زمان تعویض فیلتر هوا خودرو سنگین هستند عبارتند از:

روشن شدن چراغ موتور

روشن شدن چراغ موتور به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که گاهی می‌تواند به خاطر کثیف شدن فیلتر و نیاز به تعویض آن باشد. در چنین موقعیتی حتماً فیلتر هوا را چک و در صورت نیاز برای تعویض آن اقدام کنید.

صدای‌های غیرعادی

در زمان آلودگی و فرسودگی فیلتر هوای بیرونی ولوو، به دلیل فشار روی موتور ممکن است صداهای غیر عادی از موتور خودرو به گوش برسد.

دود سیاه از اگزوز

یکی از ساده‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند خبر از رسیدن زمان تعویض فیلتر هوای خودرو سنگین دهد، خارج شدن دودهای سیاه و آلوده از اگزوز اتومبیل است.

مصرف بیش از حد بنزین

اگر فیلتر هوای کامیون فراز گرفته و کثیف شده باشد خودروی شما نسبت به مسافتی که طی می‌کنید سوخت بیشتری را می‌سوزاند. اگر احساس کردید که سوخت اتومبیل سریع‌تر از حد تصور تمام می‌شود، یکی از علل آن می‌تواند گرفتگی فیلتر هوای خودرو باشد.

کارایی نامطلوب

اگر فکر می‌کنید که خودروی سنگین شما به خوبی کار نمی‌کند و حتی با فشردن پدال گاز ماشین سرعت و شتاب لازم را نمی‌گیرد، احتمالاً یکی از گزینه‌هایی که باید به آن شک کنید گرفتگی فیلتر هوا است. در چنین شرایطی حتماً فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز برای تعویض آن اقدام نمایید. پس از آن خواهید دید که خودروی سنگین شما چقدر نرم و راحت کار می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به فیلتر هوای خودرو سنگین صحبت کردیم. همان طور که می‌دانید هیچ خودرویی از آسیب‌هایی که هوای آلوده در پی دارد، در امان نیست؛ بنابراین برای جلوگیری از مشکلات متعددی که آلاینده‌ها و آلودگی‌ها بر سر موتور خودرو می‌آورند باید از فیلترهای هوا استفاده کرد.

شما به عنوان یک راننده خودروی سنگین باید بررسی و تعویض فیلتر هوا را بخشی از برنامه‌های مهم خود قرار دهید و به آن پایبند باشید. فیلتر هوا مزایای بسیار زیادی برای خودرو به همراه دارد و نبود آن زمینه ساز بسیاری از مشکلات ریز و درشت است.

admin
ارسال دیدگاه