همه چیز درباره اهمیت فیلتر کابین

فیلتر کابین یکی از لوازم مصرفی برای اتومبیل‌ها است که به منظور ایجاد تنفس بهتر برای سرنشینان خودرو و راننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به نگهداری و تعمیر خودرو اهمیت می‌دهید و به طور مرتب روغن موتور، روغن گیربکس، فیلتر روغن و سایر لوازم جانبی اتومبیل خود را بررسی و تعویض می‌کنید، حتماً بررسی و تعویض فیلتر هوا را نیز جزو برنامه‌های خود قرار دهید. در این مقاله بیشتر راجع به اهمیت فیلتر کابین خواهیم پرداخت.

فیلتر کابین چیست؟

فیلتر کابین یک قطعه فوق العاده کاربردی است که وظیفه دارد هوای ورودی به کابین خودرو را فیلتر و تصفیه کند. همان طور که می‌دانید هوایی که به درون کابین راه پیدا می‌کند از طریق بخاری و سیستم تهویه مطبوع تامین می‌شود. در واقع این هوا توسط فیلتر از هرگونه آلودگی، گرد و غبار و ذرات معلق تصفیه شده و در تمیزترین حالت ممکن وارد کابین می‌شود.

هوایی که به درون کابین راه پیدا می‌کند، تاثیر مستقیمی با سلامتی سرنشینان و البته راننده دارد و اگر به این موضوع توجه نشود به مرور زمان باعث مشکلات تنفسی، گرفتگی صدا و… می‌شود. فیلتر هوای کابین باید مانند سایر لوازم جانبی خودرو به طور مرتب بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

محل قرارگیری فیلتر کابین

محل قرارگیری فیلتر کابین با توجه به نوع خودرو متفاوت است در برخی از خودروها محل قرارگیری کاملا در دسترس بوده و این موضوع پاک کردن و یا تعویض فیلتر را برای افراد آسان‌تر و راحت‌تر کرده است، اما در برخی خودروها ممکن است محل قرار گرفتن فیلتر سخت و تا حدی غیر قابل دسترس باشد که این موضوع امکان تعویض و پاک کردن را برای افراد سخت می‌کند.

اغلب فیلترهای کابین در سیستم تهویه و بعد از فن قرار گرفته‌اند. بعضی از آن‌ها نیز داخل دریچه کوچک محفظه فن جایگذاری شده‌اند. در اکثریت خودروها نیز این فیلتر در قسمت پایین صندلی جلویی و در جلوی محل قرار گرفتن پای سرنشین تعبیه شده است.

اهمیت فیلتر کابین

همان طور که پیشتر هم اشاره کردیم، فیلتر هوای کابین وظیفه تامین هوای ورودی به داخل کابین خودرو را بر عهده دارد و بدون وجود آن کابین خودرو از آلودگی پر می‌شود. در نتیجه این موضوع عواقب ناخوشایندی را هم برای راننده و هم برای سرنشینان به همراه دارد. از اهمیت فیلتر کابین و مزایای آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

کاهش آلودگی هوا

مهمترین نکته‌ای که می‌تواند اهمیت فیلتر هوای کابین را مشخص کند، کاهش آلودگی است. این فیلتر بین هوای بیرونی و هوای داخلی ماشین قرار می‌گیرد و با جذب آلودگی‌ها و ذرات معلق، هوایی سالم، تمیز و مطلوب را وارد کابین خودرو می‌کند.

بوی کمتر و راحتی بیشتر

وجود این فیلتر و سالم بودن آن باعث کارایی بیشتر سیستم گرمایش و سرمایش و در نتیجه راحتی در رانندگی می‌شود. این فیلتر بوهای نامطبوع را از بین می‌برد و با تمیز نگه داشتن هوای درونی کابین، شرایط مطلوبی را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند.

کارایی بهتر سیستم تهویه

فیلتر هوای کابین باعث افزایش عمر سیستم تهویه اتومبیل می‌شود؛ بنابراین باید به طور مرتب آن را چک کرده و از تمیز بودن فیلتر وعدم فرسودگی آن اطمینان حاصل کنید. اگر فیلتر کابین آلوده و از مواد مضر پر شده باشد، هنگام فشار هوای خنک یا گرم AC سخت‌تر کار می‌کند و اتومبیل دچار سر و صدا می‌شود. به طور مثال‌عدم توجه به سلامت و تعویض این فیلتر باعث می‌شود که خنک شدن خودرو در تابستان زمان بیشتری ببرد.

افزایش دید و ایمنی بیشتر

یکی دیگر از دلایل اهمیت فیلترهای کابین افزایش دید راننده و سرنشینان در هنگام مه گرفتگی، بارش باران و برف است؛ چراکه این فیلتر با جریان‌سازی هوای تمیز و سالم در کابین مانع از بخار شدن آینه‌ها و شیشه‌ها می‌شود؛ بنابراین در فصول سرد سال که به طور مداوم با بارش باران، برف یا مه گرفتگی مواجه می‌شویم. بهتر است فیلتر هوای خودرو را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنیم.

کاهش فشار روی موتور

فیلتر کابین فشار را از روی موتور خودرو برمی‌دارد، البته در صورتی که تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. اگر فیلتر هوا کثیف، آلوده و مسدود باشد، بخاری یا کولر اتومبیل برای گرم کردن یا سرد کردن کابین باید به سختی کار کار کرده و در نتیجه فشار بیشتری روی موتور خودرو وارد کنند. این موضوع علاوه بر فشار روی موتور باعث افزایش مصرف سوخت اتومبیل می‌شود و راندمان سوخت را به شکل ویژه‌ای افزایش می‌دهد.

نشانه‌های کثیف شدن فیلتر کابین

فیلتر هوای کابین یکی از لوازم بسیار مهم در اتومبیل است که دارای یک عمر مشخص بوده و بعد از یک مدت زمان نیاز به تعویض دارد و نمی‌تواند عملکرد و کارایی مطلوبی را از خود نشان دهد. برای اینکه زمان تعویض فیلتر را درست و به موقع تشخیص بدهید، می‌توانید فیلتر را باز کرده و با مشاهده وضعیت آن از کارایی یا فرسودگی آن اطمینان حاصل کنید.

اگر فیلتر هوا سیاه یا پوسیده باشد، قطعاً باید تعویض شود؛ چرا که کارایی لازم را ندارد. اما از دیگر نشانه‌های کثیفی فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ایجاد سر و صدا در سیستم سرمایش و گرمایش خودرو
  • بلند شدن صدای سوت از کانال‌های ورودی کابین
  • کاهش جریان هوا در زمان استفاده از بخاری یا کولر
  • پر شدن بوی نامطبوع و شبیه به کپک در فضای کابین
  • نشستن گرد و خاک روی سطوح داخلی خودرو

با توجه داشتن به نکات ذکر شده می‌توانید هوای تمیز و پاکیزه در درون کابین خودرو، استشمام کرده و از مریضی‌های مختلف در امان باشید.

قیمت فیلتر کابین

قیمت فیلترهای کابین بر اساس فاکتورهای متعددی از جمله برند، مدل خودرو، کیفیت و کارایی محصول و… تعیین می‌شود. به طور مثال فیلتر روغن پرشیا در مقایسه با فیلترهای کابین پراید گران‌تر هستند. همچنین قیمت فیلتر هوای کامیون فراز در مقایسه با خودروهای سواری بسیار بیشتر است.

برای خرید فیلتر کابین صرف نظر از قیمت‌ها سعی کنید به مراکز فروش معتبر بروید و فیلترهای تولید شده به واسطه برندهای مطرح و شناخته شده را به صورت اورجینال تهیه کنید. حتی اگر ملزم به پرداخت هزینه‌های بیشتر باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به فیلتر کابین یکی از مهم‌ترین اجزای اتومبیل صحبت کردیم که وظیفه دارد هوای ورودی به داخل کابین را تصفیه کند. این فیلتر باید به طور مرتب بررسی و در صورت نیاز با فیلتر های کابین از برند فیلتر البرز تعویض شود؛ چرا که نقش مهمی را در کارایی بهتر خودرو و سلامت راننده و سرنشینان ایفا می‌کند. برای آگاهی از زمان تعویض فیلتر می‌توانید آن را به صورت بصری بررسی کنید و یا با توجه به یکسری نشانه‌ها که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم از سلامت یا نیاز به تعویض فیلتر آگاه شوید.

 

کلیدواژه : فیلتر کابین
admin
ارسال دیدگاه