همه چیز در مورد فیلتر روغن

فیلتر روغن را می‌توانیم از مهمترین و ضروری‌ترین اجزا و تجهیزات موجود در موتور هر اتومبیلی معرفی کنیم که بدون استفاده از آن، ممکن است مشکلات زیادی برای کارکرد و سلامت خودرو ایجاد شود. در کنار این موضوع که تمام موتورها برای کار کردن به روغن نیاز دارند، استفاده از فیلترهای روغن نیز می‌تواند برای پیشگیری از نفوذ مواد خارجی داخل روغن موتور و اختلال در موتور اتومبیل از اهمیت بالای برخوردار باشد.

در نظر داشته باشید برای اینکه آسیبی برای موتور اتومبیل شما ایجاد نشود، نیاز است تا چند وقت یکبار فیلتر روغن را تعویض کنید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی فیلتر روغن به زبان ساده

فیلتر روغن را می‌توانیم وسیله‌ای کوچک و سبک معرفی کنیم که وظیفه دور کردن آلاینده‌های مختلف را از روغن موتور دارد. این فیلتر به دلیل داشتن شکل ظاهری ویژه، باعث پیشگیری از ورود گرد و غبار، ذرات فلزی، حشرات و باکتری‌ها و هرگونه مواد خارجی دیگر به درون موتور خودرو یا موتور سیکلت می‌شود. به عبارتی وظیفه فیلترهای روغن این است که روغن تمیز را برای آب بندی، پاک کنندگی، روانکاری و خنک کنندگی به سمت موتور هدایت کنند.

در نظر داشته باشید همه موتورها نیاز به فیلتر و روغن دارند و نیاز است تا چند وقت یک بار چک شوند تا در صورت نیاز و از دست دادن کیفیت خود، شما اقدام به تعویض آنها کنید.

اهمیت فیلتر روغن در ماشین‌های سنگین مثل تراکتور و کامیون یا وسایل نقلیه بزرگ مانند قایق، کشتی، هواپیما و…. بسیار مهم است، به همین دلیل نیاز است تا افراد از فیلترهای درجه یک و با کیفیت برای این وسایل استفاده کنند.

اهمیت استفاده از فیلترهای روغن

در این قسمت برای شما در مورد اهمیت استفاده از فیلترهای روغن برای تمامی موتورها صحبت کرده و اطلاعات مهم را در اختیارتان قرار می‌دهیم. فرقی نمی‌کند خودروی شما چیست؟ به هر حال باید اهمیت آن را جدی بگیرید. در حال حاضر انواع فیلتر ساخته و وارد بازار شده است که شما باید نوع مناسب را بر اساس خودروی خود تهیه کنید.

برای مثال فیلتر روغن پراید با فیلتر خودروهای پژو متفاوت است و نیاز است تا شما اهمیت استفاده از فیلتر مخصوص هر اتومبیل را جدی بگیرید. مهمترین دلایل استفاده از فیلترهای روغن عبارت است از:

 • باعث افزایش طول عمر و ماندگاری قطعات موتور می‌شود.
 • از ورود روغن غلیظ و یا سوخته به موتور جلوگیری می‌کند.
 • باعث تصفیه روغن موتور از هرگونه آلاینده و آلودگی می‌شود.

توصیه ما به شما این است برای داشتن رانندگی ایمن و برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مختلف، حتماً اهمیت استفاده از یک فیلتر مناسب و درجه یک را در نظر بگیرید.

فیلترهای روغن از چه بخش‌های تشکیل شده است؟

قبل از خرید هر نوع فیلتر روغن بهتر است در ابتدا بدانید این تجهیزات از چه بخش‌هایی تشکیل شده‌اند. فرقی نمی‌کند که برای چه خودرویی قصد خرید فیلتر را دارید، تمام فیلترها دارای بخش‌های مشابه هستند اما اندازه و ساز و کار آنها می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد.

برای مثال بخش‌های ذکر شده در فیلتر روغن ماکسیما با همان بخش در خودرو پراید مشابه است، ولی ابعاد و کیفیت آنها با یکدیگر فرق دارند. مهمترین بخش‌های فیلتر روغن عبارت است از:

 • حفره ورود و خروج روغن
 • فضای کلی فیلتر
 • شیر ضد تخلیه
 • پلیسه‌ها
 • سوپاپ اطمینان
 • لوله فولادی مرکزی
 • صفحه انتهایی
 • نگهدارنده

پس همانطور که مشاهده کردید، فیلترهای روغن در هر موتوری دارای قسمت‌های مهم و مختلف هستند و وجود هر بخشی اهمیت خاص خود را دارد.

معایب استفاده از فیلترهای روغن تقلبی و بی‌کیفیت

تعویض نکردن به موقع فیلتر روغن یا استفاده از فیلترهای بی‌کیفیت، معایب زیادی برای موتور خودرو شما به همراه می‌آورد. برای مثال سبب کاهش عمر موتور خودرو شده و هزینه تعمیر یا نگهداری قطعات داخلی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. اگر به موقع فیلترها را تعویض نکنید، این کار باعث می‌شود تا سوپاپ‌های خودرو گرفته و در نتیجه اتومبیل مجبور باشد روغن را بدون استفاده از فیلتر به داخل موتور اتومبیل بفرستد.

این عمل می‌تواند در کوتاه مدت آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد کرده و در نتیجه نیاز است تا شما چند وقت یکبار خودرو را برای تعمیر و یا تعویض برخی از قطعات آن به تعمیرگاه ببرید. در نظر داشته باشید فرقی نمی‌کند که مدل خودروی شما چیست؟ با این حال نیاز است تا فیلتر روغن خودروهای ایرانی سریع‌تر بررسی و تعویض شوند؛ برای مثال فیلتر روغن تیبا یا فیلتر روغن ساینا نیاز است هر 15 هزار کیلومتر یکبار تعویض شوند.

خرید انواع فیلترهای روغن با بالاترین کیفیت

پس از اینکه از اهمیت فیلتر روغن اطلاع پیدا کردید، توصیه ما به شما این است که بهترین، مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین نوع آن را برای اتومبیل خود خریداری نمایید. همچنین در صورتی که در حوزه خرید و فروش تجهیزات داخلی خودرو فعالیت می‌کنید، بهتر است یک عرضه کننده شناخته شده و معتبر را برای سفارش فیلترهای روغن انتخاب نمایید.

به این منظور ما شرکت تولیدی فیلتر البرز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شرکت ما در سال 1351 فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر توانسته است در زمینه تولید انواع فیلترهای روغن، هوا و سوخت موفق عمل کند. شما می‌توانید با خیال راحت انواع فیلتر روغن کوئیک، فیلترهای روغن خودرو بنز، فیلتر روغن سوناتا 3300 و دیگر خودروهای سواری یا سنگین را از مجموعه ما سفارش دهید.

سخن پایانی

در صورتی که سلامت موتور خودرو و کیفیت و کارکرد آن برای شما اهمیت دارد، توصیه ما به شما این است که به موقع اقدام به تعویض فیلتر روغن کرده و همچنین از فیلترهای مرغوب و درجه یک برای اتومبیل خود استفاده کنید. عدم اهمیت به این موضوع می‌تواند مشکلات فراوانی را برای شما هنگام رانندگی به وجود بیاورد و موجب افزایش خسارت و صرف هزینه‌های هنگفت برای تعمیر اتومبیل می‌شود.

به دلیل اینکه فیلترها نقش مهمی در تصفیه و حفظ کیفیت روغن موتور دارند، در نتیجه نیاز است تا شما پس از هر 10 هزار تا 15 هزار کیلومتر یک بار، اقدام به بررسی فیلتر روغن کرده و در صورت نیاز هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

admin
ارسال دیدگاه