همه چیز در مورد فیلتر هوا

فیلتر هوا قطعه‌ای مهم و کاربردی در اتومبیل است که مانند یک صافی عمل کرده و جلوی ورود ذرات معلق و آلایندگی موجود در هوا به داخل موتور خودرو را می‌گیرد‌‌. علاوه بر آن این قطعه از رسیدن حشرات، گرد و غبار، ذرات ماسه‌ای یا حتی زباله به موتور ماشین هم جلوگیری می‌کند.

موتور اتومبیل محلی برای تولید انرژی و ایجاد نیروی لازم برای حرکت خودرو است. موتور خودروهای بنزینی از احتراق سوخت برای تولید این انرژی استفاده می‌کند و برای احتراق یک ماده سوختنی نیز به هوا و اکسیژن نیاز است.

در نتیجه هوا وارد موتور خودرو شده و در فرایند احتراق دخیل خواهد بود. هوایی که به موتور خودرو وارد می‌شود باید عاری از هرگونه آلودگی، آلاینده و ذرات اضافی باشد. اینگونه دیگراختلالی در عملکرد موتور ایجاد نشده و دقیقاً نقش موثر فیلتر هوا در این موقعیت مشخص خواهد شد. در ادامه به طور بیشتری با این محصول کاربردی آشنا خواهیم شد.

وظایف اصلی فیلترهای هوای خودرو چیست؟

این قطعه وظایف مختلفی را در خودرو بر عهده داشته که با انجام هر یک از این وظایف به عملکرد بهتر خودرو و موتور آن کمک می‌کند. برخی از مهم‌ترین وظایف فیلتر هوا را در زیر به اختصار عنوان می‌کنیم.

  • کاهش تولید آلاینده به وسیله موتور خودرو
  • جلوگیری از آسیب به سیستم سوخت رسانی خودرو
  • کاهش میزان مصرف سوخت و جلوگیری از هدر رفتن بنزین
  • کمک به افزایش عمر مفید قطعات موتور خودرو
  • جلوگیری از آسیب به قطعات خودرو به وسیله ذرات آلاینده و آلودگی
  • افزایش میزان بازده موتور خودرو از طریق بهبود کیفیت احتراق سوخت

انواع فیلتر هوا خودرو

فیلترهای هوای ماشین در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود که هر یک از این فیلترها ویژگی خاص خود را دارند. همچنین از نظر مواد به کار رفته،  نوع متریال و میزان بازدهی در عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. در سایت فیلتر البرز انواع مختلف فیلترها با بالاترین کیفیت برای شما عرضه می‌شوند‌.

برخی از فیلترها هستند که برای ماشین‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال فیلتر هوای بیرونی کشنده امپاور از جمله فیلترهای با کیفیتی است که برای خودروهای سنگین و کشنده امپاور قابل استفاده است.

اگر دوست دارید که مناسب‌ترین فیلتر برای خودرو خود را شناسایی کنید، برای مثال؛ اگر به دنبال فیلتر هوا مناسب 206 هستید، باید در وهله اول با انواع فیلتر آشنا شوید. به همین خاطر قصد داریم در ادامه به تفصیل هر یک را بررسی می‌کنیم.

  • فیلتر کاغذی یا سلولزی

این نوع فیلتر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین فیلترهای هوای ماشین شناخته می‌شود. این محصول از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. طول عمر پایین این محصول نکته مهمی است که باید به آن اشاره کرد. به همین سبب باید در بازه زمانی کوتاه‌تری تعویض شود. این فیلتر از نوعی سلولز مخصوص ساخته شده و طراحی آن به شکل آکاردئونی و پلیسه‌دار است.

  • فیلتر کتان

فیلتر هوای کتان یکی دیگر از انواع مختلف فیلترها است که عملکرد بهتری نسبت به نمونه سلولزی دارد. در نتیجه از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. متریال این فیلتر از نوعی پارچه است که به آن پارچه روغنی گفته می‌شود‌. این پارچه‌ها به صورت شش تایی روی هم قرار گرفته و دارای پلیسه هستند.  فیلتر کتان علاوه بر اینکه هوای ورودی به موتور خودرو را تصفیه می‌کند، سرعت ورود این هوا را نیز به خوبی کنترل کرده و از عملکرد قدرتمندی برخوردار است.

  • فیلتر اسفنجی

این مدل از فیلتر عملکرد قوی و فوق العاده‌ای دارد. قیمت آن از نمونه سلولزی بالاتر بوده و از فناوری نانو برخوردار است. جنس لایه‌های این فیلتر از مواد پلی اورتان بوده و فریم آن نیز فلزی است. فیلترهای اسفنجی معمولاً برای ماشین‌های مسابقه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از بهترین ویژگی آن‌ها این است که تا چند بار می‌توانید فیلتر را خارج کرده و بعد از شستشو مجدداً از آن استفاده کنید.

 

چرا زمان تعویض فیلتر هوای ماشین حائز اهمیت است؟

فیلترهای هوای ماشین از جمله حیاتی‌ترین قطعات مصرفی خودرو است و نمی‌توان به صورت دائمی یا طولانی مدت از آن استفاده کرد. در نتیجه می‌بایست هر چند وقت یک بار تعویض شود. حتی بهترین و با کیفیت‌ترین فیلترهای موجود در بازار مثل فیلتر هوای رنو L90 نیز تاریخ انقضای محدودی دارند و برای مدت زمان طولانی قابل استفاده نیستند.

اگر فیلتر مربوط به هوای ماشین را به موقع عوض نکنید،  فیلتر از آلودگی‌ها اشباع شده و دیگر نمی‌تواند آلودگی‌های بیشتری جذب کند. در نتیجه آلودگی و آلاینده‌ها وارد موتور خودرو می‌شوند. این موضوع باعث آسیب‌های بسیار زیادی به موتور خودرو خواهد شد.

علاوه بر آن ممکن است در صورت کثیف شدن فیلترهای هوای ماشین میزان اکسیژن و هوای ورودی به موتور کافی نباشد و فرایند احتراق به درستی انجام نشود. این موضوع باعث می‌شود که موتور قادر نباشد انرژی کافی را از سوخت دریافت کند و نیروی لازم را به خودرو بدهد.

در نهایت سایر قطعات خودرو نیز دچار سایش و فرسودگی و کاهش طول عمر می‌شوند. پس حتماً سعی کنید به موقع فیلتر هوای خودرو خود را عوض کرده تا با این مشکلات و خسارت‌ها روبرو نشوید.

 

بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوای ماشین

برای اینکه تشخیص دهید بهترین زمان جهت تعویض فیلتر مربوط به هوا در ماشین چه موقعی است؟ باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید. اولین نکته میزان آلودگی هوای منطقه‌ای است که از خودرو در آن منطقه استفاده می‌کنید. هر چقدر که شهر و منطقه شما آلوده‌تر باشد مدت زمان استفاده از فیلتر کوتاه‌تر می‌شود‌.

نکته بعدی نوع فیلتر مصرفی است که بسیار اهمیت دارد. برخی از فیلترها کیفیت و طول عمر بالاتر و برخی دیگر از فیلترها طول عمر پایین‌تر دارند که باید به این نکته دقت کنید. سومین نکته نوع ماشین و موتور خودرو شما بوده که نقش زیادی در میزان طول عمر یک فیلتر دارند.

اگر متوجه صدای غیرمعمول از موتور خودرو خود شده‌اید، باید احتمال بدهید که فیلتر آن از مواد آلوده اشباع شده و باید هرچه زودتر فیلتر آن تعویض شود. علاوه بر صدای غیر معمول موتور، کاهش توان موتور و لرزش موتور هم از دیگر نکاتی هستند که می‌توانند نشان دهنده زمان تعویض فیلتر باشند.

کلام پایانی

اکنون که شناخت کاملی نسبت به فیلترهای هوا،  نوع عملکرد آن و بهترین زمان تعویض آن پیدا کرده‌اید، می‌بایست به این قطعه در خودرو خود اهمیت بیشتری داده و در زمان مناسب آن را تعویض کنید. جهت تعویض فیلتر هوای ماشین با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، سایت فیلتر البرز با محصولاتی فوق العاده در خدمت شما است. همچنین می‌توانید از کارشناسان این مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر کمک بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه