همه چیز در مورد فیلتر گازوئیل

در خودروهای دیزلی برای تولید نیروی مورد نیاز موتور از گازوئیل به‌عنوان سوخت استفاده می‌شود. موتور این خودروها برای برخوردار بودن از یک عملکرد دقیق به میزان مشخصی سوخت نیاز دارند که در صورت کثیف بودن این سوخت و راه یافتن آن به سیستم سوخت‌رسانی خودرو و موتور، در عملکرد صحیح آن اختلاف وارد کرده و موجب کاهش کارکرد و آسیب رسیدن به موتور می‌شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور، در  محفظه فلزی سوخت معمولا از فیلتر گازوئیل استفاده می‌کنند. اگر شما نیز به اطلاعات بیشتری در مورد فیلتر سوخت گازوئیل نیاز دارید با این مقاله از وبسایت البرز فیلتر همراه ما باشید.

فیلتر گازوئیل چیست؟

یکی از فاکتورهای مهم برای کارکرد صحیح ماشین‌های سنگین، کیفیت سوخت آن‌ها است و هر چیزی که از جریان سوخت سالم به موتور خودرو جلوگیری کند، مانع عملکرد طبیعی و راندمان مناسب خودرو می‌شود. آلاینده‌هایی که در باک گازوئیل قرار دارند ممکن است در اثر کثیف بودن شلنگ انتقال سوخت یا پوسیدگی محفظه باک تولید می‌شوند و در صورت ورود به موتور عملکرد آن را مختل می‌کنند.

بنابراین در محفظه سوخت، فیلتر تعبیه می‌شود. فیلترها در دو مدل طراحی شده‌اند که شامل فیلتر با محفظه فلزی (پیچی) و بدون محفظه فلزی (المنتی)، می‌شوند. این فیلترها موجب پاکسازی سوخت شده و آلاینده‌ها را از گازوئیل حذف می‌کنند.

فواید استفاده از فیلتر گازوئیل در محفظه سوخت

همانطور که ذکر شد فیلتر گازوئیل عمل فیلتراسیون سوخت را انجام داده و هرگونه کثیفی و مواد آلاینده را از گازوئیل حذف می‌کند. استفاده از این قطعه فواید بی‌شماری دارد که ما در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

1- ممانعت از ایجاد افت فرکانس

2- جلوگیری از گیرباژ یا به عبارتی جام کردن موتور خودرو

3- ممانعت از روشن نشدن ماشین‌های سنگین به دلیل سرمای هوا

شرکت البرز فیلتر تولیدکننده انواع فیلتر گازوئیل برای خودروهای سنگین نظیر فیلتر گازوئیل ولوو بوده و این محصولات را با بهترین کیفیت عرضه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و برطرف کردن ابهامات خود می‌توانید با مشاوران مجرب مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌های فیلتر گازوئیل

فیلتر سوخت گازوئیل از مشخصات و ویژگی‌های بارزی برخوردار است که موجب بالا رفتن کیفیت عملکرد موتور خودرو شده و طول عمر موتور را افزایش می‌دهد. شناخت این ویژگی‌ها به صورت دقیق، کمک می‌کند تا در هنگام خرید قادر به تهیه بهترین و مناسبترین فیلتر برای خودروی خود باشید. از مهم‌ترین مشخصات این فیلتر می‌توان این موارد را نام برد.

1- وجود آب در گازوئیل

از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلتر گازوئیل، حذف آب از گازوئیل موتور خودرو است. به دلیل اینکه آب و گازوئیل با هم مخلوط نمی‌شوند و آب روی گازوئیل شناور می‌شود، اغلب فیلتر‌های گازوئیل مجهز به شیر تخلیه در قسمت پایینی محفظه هستند که کار آن تخلیه آب است. نام این نوع فیلتر، فیلتر آبگیر گازوئیل بوده که قابلیت حذف آلودگی و ذرات آب از سوخت را دارد.

2- جداسازی ناخالصی از سوخت

سوخت موجود در موتور دیزل باید از فیلتر عبور کند تا ناخالصی‌های موجود در آن جدا شده و به پمپ‌های سوخت آسیب وارد نکند. این عملیات توسط فیلتر گازوئیل به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

3- صرفه‌جویی در هزینه خودرو

تامین سوخت‌های فسیلی نظیر بنزین و گازوئیل برای خودر‌ها، بخش زیادی از بودجه خانواده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. نصب فیلتر گازوئیل و تصفیه سوخت بوسیله آن موجب می‌شود در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود و طول عمر موتور خودرو نیز افزایش یابد.

4- کاهش آلودگی

استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی باعث آلودگی زیست محیطی شده و پیامدهای ناخوشایندی برای سلامت انسان دارد. ضمن اینکه کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی می‌تواند در ذخیره آن‌ها برای آیندگان نیز مفید است. استفاده از فیلتر گازوئیل این مصرف بی‌رویه را کاهش می‌دهد و در نتیجه موتوری پرتوان و هوایی پاک خواهید داشت.

5- بهره‌مندی از فیلتر آبگیر گازوئیل

فیلتر آبگیر با حذف تمام مواد خارجی و آلاینده از آب، مانع رسیدن آن‌ها به موتور خودرو می‌شود. در بالای فیلتر یک المان کاغذی قرار دارد و در قسمت پایین آن یک مخزن طراحی شده که آب به دلیل سنگین‌تر بودن به قسمت پایین فیلتر منتقل شده و سپس تخلیه می‌شود.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر گازوئیل

برای دستیابی به عملکرد بهتر فیلتر و کاهش مصرف سوخت، تعویض به‌موقع فیلتر گازوئیل اقدامی ضروری محسوب می‌شود. زمان تعویض این قطعه با توجه به نوع آن متفاوت بوده و به‌طور میانگین هر 10 ماه تا یکسال یک‌بار باید برای تعویض آن اقدام کرد. لازم به ذکر است که میزان استفاده از خودرو و حجم کاری آن در زمان تعویض فیلتر تاثیر مستقیم داشته و ممکن است در برخی از دستگاه‌ها نیاز باشد که فیلتر گازوئیل زودتر عوض شود.

عواقب عدم تعویض فیلتر در زمان مناسب

تاخیر در تعویض فیلتر عواقب منفی متفاوتی داشته که در عملکرد صحیح موتور خودرو اختلال ایجاد می‌کند. توصیه می‌شود به این مورد توجه به‌خصوصی داشته باشبد؛ چرا که وجود اختلالات در موتور، می‌تواند هزینه‌های بسیاری ایجاد کند. این عواقب عبارتند از:

  • ایجاد اختلال در عملیات سوخت‌رسانی
  • ایجاد خوردگی در اجزای داخلی موتور خودرو
  • خرابی پمپ و اختلال در خروجی آن
  • کاهش قدرت موتور

اگر قصد خرید فیلتر گازوئیل فاو را دارید، می‌توانید به سایت البرز فیلتر مراجعه کرده و با برقراری ارتباط با مشاورین ما بهترین نمونه را برای خودروی خود خریداری کنید.

روش‌های فیلتراسیون گازوئیل توسط فیلتر

فیلتر گازوئیل به 5 روش مختلف آلاینده‌ها را از این سوخت حذف می‌کند که در ادامه این روش‌ها ذکر شده‌اند.

1- ذره‌گیر

این فرایند کاملا مکانیکی بود و فیلتر مانع از عبور ذرات بزرگ می‌شود.

2- جذب

در این فرآیند ذرات جامد و رطوبت توسط فیلتر پارچه‌ای، نخی، نمدی یا سلولزی جذب و حذف می‌شوند.

3- جذب سطحی

در این روش مولکول‌های مایع یا گاز به سطح ذرات جامد که با آن‌ها در تماس هستند می‌چسبد.

4- جذب-جذب سطحی

در این روش هر دو فرآیند جذب و جذب سطحی همزمان انجام می‌شود.

5- جداکننده آب

در این روش سطوح وسیع و متخلخل که معمولا از پارچه یا کاغذ ساخته شده‌اند موجب کاهش سرعت جریان سوخت شده و زمان لازم برای چسبیدن قطره‌های آب به هم و ته‌نشین شدن آن‌ها را فراهم می‌کند.

ننتیجه‌گیری

همانطور که ذکر کردیم کیفیت و عملکرد دقیق یک فیلتر نقش مهمی در افزایش طول عمر موتور خودرو داشته و منجر به کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. این موضوع اهمیت سالم و باکیفیت بودن فیلتر را دوچندان کرده و خرید آن از یک برند و شرکت معتبر را ضروری نشان می‌دهد.

البرز فیلتر تمام تلاش خود را برای تولید انواع فیلتر گازوئیل در بهترین کیفیت با رعایت استانداردهای لازم، به کار بسته و به شما اطمینان می‌دهد که عملکردی مفید و کاربردی را این محصولات ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت ما مراجعه کرده و از یک خرید آنلاین و سریع بهره‌مند شوید.

 

admin
ارسال دیدگاه