6 علائم خرابی فیلتر روغن خودرو

هرچقدر هم که از یک روغن مناسب یا فیلتر روغن خوب استفاده کنید، آنها پس از مدتی مستهلک و خراب خواهند شد. زیرا معمولا کارکرد صحیح فیلتر روغن خودرو ۵ تا ۱۰هزار کیلومتر است. لذا برای اینکه همواره بتوانید از سلامت و کارکرد صحیح موتور خودروی خود حفاظت کنید، تعویض فیلتر خودرو پس از اطلاع از خرابی آن ضروری خواهد بود. با‌این‌حال ۶ دلیل رایج وجود دارد که نشان از خرابی فیلتر روغن خودروی شما می‌دهد. از جمله برای تعویض فیلتر روغن ماکسیما، پرشیا و کوئیک می‌توانید به این علائم توجه کنید.

علائم خرابی فیلتر روغن

با دانستن علائم خرابی فیلتر روغن شما می‌توانید طول عمر این قطعه را بالا ببرید و سلامت خودروی خود را تضمین کنید. ما در ادام به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

  • در صورت افزایش پیداکردن دمای موتور

یکی از کارهایی که فیلتر روغن می‌کند، تمیز نگه داشتن روغن موتور، برای روانکاری بهتر پیشرانه موتور است. اما وقتی فیلتر خودرو کثیف و ناکارآمد باشد، این کار به درستی صورت نمی‌گیرد و باعث افزایش دمای موتور می‌گردد. پس اگر دمای موتور افزایش یافت، یک علت می‌تواند این موضوع باشد.

  • صداهای غیرمعمول

یکی دیگر از دلایل رایج خرابی فیلتر روغن خودرو که ما آن را در لیست ۶ علائم خرابی فیلتر روغن خودرو قرار داده‌ایم، وجود صداهای غیرمعمول است. مثل صداهای خش‌خش و صداهایی که عادی نیست و از داخل موتور می‌آید.

  • ناپایداری فشار روغن

همچنین ممکن است شاهد فشار روغن ناپایدار باشید که به‌طور مرتب اتفاق می‌افتد. همینطور ممکن است به فشار روغن به سرعت افت کند که این نیز می‌تواند یک از ۶ علائم خرابی فیلتر روغن خودرو باشد.

  • در صورت لرزش‌های غیرطبیعی

وقتی فیلتر روغن خوب عمل نکند، روانکاوی قطعات پیشرانه موتور به خوبی صورت نمی گیرد و این افزایش اصطکاک را دربر خواهد داشت که منجر به لرزش بیشتر موتور خواهد شد. لذا اگر لرزش غیر طبیعی باشد، یک علت خرابی فیلتر روغن خودرو هست.

  • مشاهده رشته‌های فیلتر در روغن

اگر در روغن موتور رشته‌های فیلتر را مشاهده کردید، این یعنی فیلتر روغن خودروی شما خراب شده است و وقت تعویض‌کردن آن است.‌

  • روشن شدن نمایشگر چراغ اخطار

بیشتر خودروها دارای چراغ اعلان فشار روغن هستند. لذا وقتی آن روشن می‌شود، یعنی ممکن است فیلتر روغن خودروی شما خراب شده باشد.

آشنایی با دیگر دلایل خرابی فیلتر روغن خودرو

برخی از قطعات و اجزای خودرو هستند که شاید در ظاهر کوچک و کم اهمیت به نظر برسند، اما تاثیر زیاد و مهمی بر عملکرد درست و صحیح موتور خودرو دارند. از جمله‌ این قطعات‌ می‌توان به فیلتر روغن خودرو اشاره کرد که با فیلترغبار و سایر آلاینده‌ها یا ذرات ناشی از ساییدگی قطعات پیشرانه موتور، باعث روانکاری آن شده و مانع استهلاک و کاهش عمر موتور می‌شوند. از این رو تعویض به موقع فیلتر روغن ضروری است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر خودروی ماکسیما دارید و فیلتر روغن ماکسیما را به موقع عوض نکنید، منافذ کاغذ فیلتر مسدود خواهد شد و با افزایش فشار، درب محفظه فیلتر روغن سوپاپ اطمینان آن باز خواهد شد. همچنین عدم به موقع تعویض فیلتر روغن خودرو یا استفاده از فیلترهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد، سبب می‌شود تا آسیب‌های جدی به قطعات پیشرانه خودروی شما وارد شود. اصولا هم گفته می‌شود که فیلتر روغن خودرو به‌طور کلی هر ۵هزار تا ۱۰هزار کیلومتر تعویض شود.

با این حال تعویض آن بستگی به شرایطی دارد که اعم از نوع روغن موتور، شرایط رانندگی، میزان کیلومتر طی شده و البته توصیه‌های تولید‌کننده است. به علاوه وقتی فیلتر روغن خراب می‌شود، از روی علائم آن می‌توان فهمید. حال اینکه ما در این مقاله از شرکت تولیدی فیلتر البرز ابتدا به ۶ علائم خرابی فیلتر روغن خودرو اشاره کردیم. توجه به این موارد به شما کمک زیادی خواهد کرد.

نقش فیلتر روغن خودرو

امروز وسایل نقلیه به یکی از ضروری‌ترین چیزهای زندگی ما بدل شده‌اند. از این رو مراقبت و نگهداری درست از آنها می‌تواند باعث شود تا کمتر با خرابی آنها مواجه باشیم. یکی از این قطعات حیاتی و ضروری در هر خودرویی، فیلتر روغن است. آنها نقشی اساسی و مهم در حفظ عملکرد درست موتور خودروی شما دارند.

بنابراین اگر شما هم دارای خودرو هستید، حتما فیلتر روغن آن را به موقع تعویض کنید و همچنین از روغن مناسب استفاده نمایید. بخصوص که اگر از دارندگان خودروهای خاص مثل ماکسیما یا خودروهای رایج مثل پرشیا و کوئیک هستید. مثلا  فیلتر روغن ماکسیما همچون هر خودروی دیگری، باعث افزایش میزان بهره‌وری از روغن موتور آن می‌شود.‌

کار فیلتر روغن خودرو چیست؟

کاری که فیلتر روغن انجام می‌دهد، برای سلامت عملکرد موتور خودرو بسیار حیاتی است. زیرا از ورود ذرات معلق، براده‌ها و فلزات حاصل از سایش قطعات موتور به درون روغن جلوگیری می‌کند و به نوعی می‌توان گفت که آن را تصفیه کرده و پاکسازی می‌کند. همینطور از رسوب ذرات جلوگیری کرده و باعث روانکاوی و عملکرد صحیح قطعات موتور خودرو می‌گردد.

ضمن اینکه از خود قطعات موتور هم به خاطر جلوگیری از ورود ذرات مضر که منجر به ساییدگی و خوردگی قطعات می‌شود، ممانعت به عمل خواهد آورد. در حقیقت روغن موتور و کیفیت مطلوب آن در موتورهای احتراقی بسیار اهمیت دارد، زیرا باعث روانکاوی قطعات و خنک ماندن خودرو شده و به عمر آن نیز می‌افزاید.

فیلتر روغن خودرو ماکسیما

خودروی ماکسیما نیز به مانند همه خودروهای دارای موتور احتراقی، برای خنک ماندن موتور و جلوگیری از سایش و اصطکاک قطعات پیشرانه موتور، از روغن موتور استفاده می‌کند. روغن موتور با روانکاری موتور، باعث خنک ماندن آن می‌شود و هم از خرابی و استهلاک آن می‌کاهد.

در نتیجه عمر موتور افزایش می‌یابد. حال اینکه فیلتر روغن ماکسیما به طور مرتب با پالایش این روغن، آن را از وجود الودگی‌های ناشی از گرد و غبار یا ذرات حاصل از سایش و اصطکاک قطعات پیشرانه موتور حفظ می‌کند. در نتیجه شاهد بهبود عملکرد موتور و طول عمر بیشتر آن خواهیم بود.

در حقیقت بیشتر کسانی که خودروی ماکسیما دارند و با مشکلات و خرابی‌هایی نظیر کاهش قدرت موتور، روغن‌سوزی‌، جوش‌آورن و مصرف بیش از حد بنزین مواجه هستند، علت را باید در نامرغوب بودن فیلتر روغن ماکسیما یا عدم تعویض به‌موقع فیلتر روغن ماکسیمای خود جستجو کنند. حال اینکه ما در شرکت تولیدی فیلتر البرز، فیلتر روغن ماکسیما، پرشیا و کوئیک و سایر خودروهای روز را ارائه می‌دهیم که مطابق با استانداردهای روز فیلتر روغن تولید می‌شوند.

کلام پایانی

به‌طور کلی نقش فیلتر روغن‌ را نباید در حفاظت از موتور خودرو نادیده گرفت. چراکه نقشی مهم و اساسی دارد و با پالایش روغن موتور، روانکاری قطعات پیشرانه آن را انجام می‌دهد؛ لذا از ساییدگی و اصطکاک آن می‌کاهد. این مسئله البته باعث خنک ماندن موتور و بهبود عملکرد آن نیز می‌شود. ضمن اینکه باعث عمر بیشتر موتور نیز خواهد شد. بنابراین ما در این مقاله از شرکت تولیدی البرز کوشیدیم تا به اهمیت فیلتر روغن اشاره کنیم و به معرفی ۶ دلیل رایج خرابی فیلتر روغن بپردازیم.

admin
ارسال دیدگاه